Aktualności

Jechał zbyt szybko w terenie zabudowanym i miał cofnięte uprawnienia. Przypominamy, że za lekceważenie decyzji administracyjnej grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat

Policjanci wydziału ruchu drogowego zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę peugeota, który w terenie zabudowanym przekroczył dozwoloną prędkość o 29km/h. Jak się okazało mężczyzna nie powinien był w ogóle wsiadać za kierownicę samochodu, gdyż miał cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi na podstawie decyzji administracyjnej wydanej przez Starostę Otwockiego. Przypominamy, że zlekceważenie takiej decyzji jest przestępstwem.

Funkcjonariusze wydziału ruchu drogowego otwockiej komendy na terenie miasta zatrzymali do kontroli drogowej kierującego peugeotem, który przekroczył dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym o 29km/h.

Ta kontrola zakończyłoby się pewnie tylko zastosowaniem wobec 36-latka za popełnione wykroczenie przewidzianych prawem środków, gdyby nie sprawdzenie mężczyzny w policyjnych systemach. Jak się okazało kierujący peugeotem miał cofnięte uprawienia do kierowania pojazdami mechanicznymi na podstawie decyzji administracyjnej wydanej przez Starostę Otwockiego. Wówczas decydując się na jazdę samochodem popełnił on również przestępstwo opisane w art. 180a kodeksu karnego.

Policjanci przypominają, że art. 180a został dodany nowelizacją kodeksu karnego, która weszła w życie w 2015 r. Zabrania on prowadzenia pojazdów na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu pomimo wydanej decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami. Za takie zachowanie sprawcy grozi grzywna, kara ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności do lat 2.  Ponadto, w takim przypadku sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na czas od 1 roku do nawet 15 lat.

mł. asp. Paulina Harabin

Powrót na górę strony