Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nietrzeźwa niedziela w powiecie otwockim. Kierowcy poniosą konsekwencje

Data publikacji 16.11.2022

To nie była szczęśliwa niedziela dla pięciu kierowców, którzy wsiedli za kierownicę pod wpływem alkoholu, bo za swoje skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie poniosą konsekwencję. Policjanci z otwockiej drogówki wzmagają kontrole trzeźwości i apelują - bądźmy odpowiedzialni za siebie i innych użytkowników dróg i nigdy nie wsiadajmy za kierownicę po alkoholu.

Wsiadanie za kierownicę po spożyciu alkoholu to ogromna lekkomyślność i narażanie siebie oraz innych, często też tych najbliższych. Dlatego też policjanci z otwockiej drogówki zapowiadają wzmożone kontrole trzeźwości na terenie powiatu.

Podczas niedzielnych działań „Trzeźwość”, które były prowadzone od wczesnych godzin rannych, policjanci udaremnili dalszą jazdę aż pięciu kierowcom, którzy wsiedli za kierownicę po wcześniejszym spożyciu alkoholu. Wśród nich, czterech było nietrzeźwych, w tym jeden, którego badanie wykazało blisko 2 promile alkoholu w organizmie.

Teraz sąd zadecyduje, jakie ostatecznie cała piątka tych nieodpowiedzialnych kierujących poniesie konsekwencje prawne.

Przypominamy, że przepisy rozróżniają dwa poziomy przekroczenia prawa związane z trzeźwością kierujących. Osoba, w której krwi jest od 0,2 do 0,5 promila alkoholu prowadzi pojazd po użyciu alkoholu. Wówczas jest to wykroczenie, za które grozi grzywna nie niższa niż 2500 złotych lub areszt i zakaz prowadzenia od 6 miesięcy do 3 lat.

Zaś powyżej 0,5 promila mamy do czynienia z jazdą w stanie nietrzeźwości, a ta jest już przestępstwem. Wtedy sprawcy grozi do 2 lat pozbawienia wolności, co najmniej trzyletni zakaz prowadzenia pojazdów, sankcja na rzecz Funduszu Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej w kwocie przynajmniej 5000 zł, a także grzywna.

mł. asp. Paulina Harabin

Powrót na górę strony