Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci będą doskonalić umiejętności i taktyki współdziałania uprawnionych operatorów dronów – Komendant Powiatowy zawarł w tej sprawie oficjalne porozumienie

13 marca br. zostało zawarte unikatowe na skalę kraju porozumienie z Powiatem Otwockim, Urzędem Miasta Otwocka, Komendą Powiatową Policji w Otwocku, Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Otwocku i Ochotniczą Strażą Pożarną w Józefowie. Zainicjowana w ten sposób współpraca będzie dotyczyła doskonalenia umiejętności i taktyki współdziałania uprawnionych operatorów bezzałogowych statków powietrznych. Po tym szkoleniu drony otwockiej policji będą wykorzystywane w 100%.

Policjanci są uzbrajani w coraz to nowsze narzędzia do wykonywania swoich obowiązków. Do dyspozycji otwockich funkcjonariuszy są dostępne między innymi profesjonalne bezzałogowe statki, które będą wykorzystywane w kryzysowych sytuacjach, jak również mniejsze modele, które w szybki sposób pomagają w wykonywaniu czynności służbowych. Policyjne drony niejednokrotnie przyczyniły się do schwytania groźnych przestępców. Służą też do tajnych prac operacyjnych, zabezpieczania imprez masowych, czy też monitorowania natężenia ruchu drogowego. Bezzałogowe statki powietrzne mogą stanowić też nieocenione wsparcie we wszelkich akcjach poszukiwawczych, zwłaszcza tam, gdzie wykorzystanie śmigłowców jest mocno utrudnione lub niemożliwe. Tu niewątpliwie istotna jest ich profesjonalna obsługa, dlatego też Komendant Powiatowy Policji w Otwocku inspektor Przemysław Dębiński w zeszły poniedziałek w siedzibie Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej Państwowego Instytutu Badawczego podpisał porozumienie, na mocy którego otwoccy policjanci odbędą specjalistyczne szkolenie.

To porozumienie, wynikające z dobrej współpracy jednostek powiatu otwockiego i miasta Otwocka, ma na celu doskonalenie umiejętności i taktyki współdziałania uprawnionych operatorów bezzałogowych statków powietrznych, i tym samym wykorzystanie w 100 % wysokiej mobilność oraz funkcjonalność dronów.

Przed podpisaniem porozumienia, pracownicy Centrum Dronów CNBOP-PIB zapoznali partnerów zarówno z programem szkolenia, jak też możliwościami, jakie się po nim pojawią. Na koniec można było sprawdzić je w praktyce - zaprezentowano drony do 4 kg, a także i 25 kg, bo to właśnie tych kategorii dronów będą dotyczyły szkolenia.

mł. asp. Paulina Harabin

Powrót na górę strony