Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zderzenie na ścieżce rowerowej w Józefowie – jeden cyklista był po spożyciu alkoholu

Data publikacji 20.05.2023

Otwoccy policjanci zostali wezwani do zdarzenia, które miało miejsce na ścieżce rowerowej w Józefowie. Jak ustali, jeden z cyklistów podczas wyprzedzania jadącej w tym samym kierunku rowerzystki, zahaczył o nią kierownikiem doprowadzając do jej upadku. Kobieta została zabrana z miejsca do szpitala. Badanie stanu trzeźwości mężczyzny wykazało stan po użyciu alkoholu. Apelujemy o zdrowy rozsądek!

Otwoccy policjanci interweniowali na ścieżce rowerowej w Józefowie, gdzie spotkały się dwie osoby podróżujące jednośladami. Jak ustalili, 29-latek podczas wyprzedzania jadącej w tym samym kierunku 46-latki, prawdopodobnie zaczepił o nią kierownicą, czym doprowadził do jej dość poważnego upadku. Kobieta z obrażeniami głowy została niezwłocznie zabrana do szpitala.

Mundurowi przeprowadzili badanie stanu trzeźwości obu uczestników tego zdarzenia. Okazało się, że 29-latkek był w stanie po użyciu alkoholu, wynik wskazał blisko 0,5 promila.

Przypominamy, że rowerzystów, podobnie jak pieszych i kierowców samochodów, obowiązują przepisy kodeksu drogowego. Zatem obowiązkiem rowerzysty jest korzystanie z dróg wyznaczonych dla rowerów, czyli ścieżek rowerowych i pasów na drogach dla rowerzystów lub pobocza drogi. Dopiero w przypadku braku ścieżki albo pobocza lub gdy są one w stanie nienadającym się do rowerowego użytku, kierowca jednośladu może wjechać na jezdnię, z tym że nie może być to droga szybkiego ruchu.

Chodź drogi dla rowerów to domyślne, najbezpieczniejsze miejsce dla rowerzystów, to jednak jak pokazuje powyższe zdarzenie czasami i na nich dochodzi do wypadków, które wynikają m.in. z bagatelizowania przepisów, jazdy ze zbyt dużą prędkością w danych realiach, nie sygnalizowania wykonywanych manewrów, czy też zajeżdżania drogi innemu rowerzyście. Zatem apelujemy do wszystkich cyklistów o rozsądek i zachowanie szczególnej ostrożności, a przede wszystkich stosowanie się do obowiązujących przepisów.

mł. asp. Paulina Harabin

Powrót na górę strony