Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci przekazali broń o wartości historycznej i naukowej do Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL

Wczoraj, na mocy postanowienia Prokuratury Rejonowej w Otwocku, otwoccy policjanci przekazali do Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL cenne eksponaty o wartości historycznej i naukowej pochodzące z czasów II wojny światowej, które zostały zabezpieczone na prywatnej posesji w Dąbrówce.

Kolekcja ta obejmowała pistolet VIS produkcji polskiej z 1938 roku, pistolet maszynowy produkcji radzieckiej z 1943 roku, magazynek bębnowy pochodzący od pistoletu maszynowego produkcji radzieckiej oraz 50 sztuk naboi pozostałych po badaniach balistycznych. Oba pistolety w toku wykonywanych czynności były przekazane biegłemu, który w swej opinii stwierdził, że są sprawne technicznie i nie noszą śladów przeróbek.

Jak ustalono, ujawniony eksponat należał do żołnierza Armii Krajowej. Przypadkowo znalazł go jego wnuczek podczas rozbiórki psiej budy. Z uwagi na to, że mężczyzna nie posiadał wymaganego zezwolenia, broń została w całości zabezpieczona przez funkcjonariuszy. A z uwagi na to, że ma wartość historyczną będzie mogła być odtąd oglądana i podziwiana przez kolejne pokolenia.

ph/JW

Powrót na górę strony