Cyberprzemoc- Jak z nią walczyć?
Policjantka z Komendy Powiatowej Policji w Otwocku przeprowadziła spotkanie profilaktyczne z uczniami Szkoły Podstawowej nr 1 im. Władysława Reymonta w Otwocku. Spotkanie było poświęcone zwalczaniu cyberprzemocy w sieci oraz odpowiedzialności prawnej nieletnich.
Profilaktyka wśród nieletnich jest ważnym elementem działań Policji na rzecz bezpieczeństwa. Szczególnie profilaktyka związana z przemocą i cyberprzemocą. Dzieci i młodzież dużą część wolnego czasu spędzają w sieci. Nie dziwi więc fakty, że negatywne zjawiska w realnego podwórka przenoszą się do sieci i mediów społecznościowych. Często młode pokolenie nie zdaje sobie sprawy z tego, że umieszczanie obraźliwych wpisów lub kompromitujących zdjęć w sieci, niesie za sobą realne konsekwencje w psychice wśród ofiar cyberprzemocy.
Wychodząc naprzeciw tego typu zagrożeń profilaktyk otwockiej komendy sierż. szt. Wioleta Wnuk organizuje spotkania profilaktyczno-edukacyjne na temat cyberprzemocy i odpowiedzialności prawnej nieletnich. Tym razem odwiedziła Szkołę Podstawową nr 1 im. Władysława Reymonta w Otwocku. Podczas spotkania policjantka opowiadała czym jest przemoc i cyberprzemoc. Tłumaczyła, jak walczyć z tymi zjawiskami. Wyjaśniła, że treści raz zamieszczone w sieci, nawet po usunięciu z niej nie znikają.
Mundurowa uświadamiała młodzież, że anonimowość w sieci jest pozorna, a sprawcy przemocy ponoszą odpowiedzialność prawną, bez różnicy czy działają w sieci czy w świecie realnym.
Młodzież aktywnie uczestniczyła w spotkaniu opowiadając o swoich spostrzeżeniach oraz zadając ciekawe pytania. Na koniec spotkania nie mogło zabraknąć wspólnego zdjęcia.
Pamiętaj!
- Nie pozwolić się zastraszyć!
- informowanie o problemie innych to nie jest skarżenie,
- informowanie o zaistniałej przemocy nie jest donoszeniem na kolegów, a niesieniem pomocy osobie w potrzebie,
- nie możemy pozostać obojętnymi świadkami przemocy, ponieważ taką postawą dajemy przyzwolenie sprawcy do działania.
sierż. szt. Patryk Domarecki