Przemoc i jej konsekwencje
To już kolejne spotkanie policjantki odpowiedzialnej za profilaktykę z młodzieżą. Tym razem głównymi tematami poruszanymi z uczniami Szkoły Podstawowej nr 1 w Karczewie, były przemoc, agresywne zachowania w szkole oraz ich konsekwencje prawne. Policjantka opowiedziała o sposobach rozwiązywania konfliktów bez przemocy i agresji.
Młodzież nie do końca potrafi postawić granicę, gdzie zaczyna się hejt i przemoc lub cyberprzemoc. Większość uczniów również nie zdaje sobie sprawy z odpowiedzialności prawnej, jaka im grozi za zachowania przemocowe i niezgodne z prawem. Otwocka profilaktyk sierż. szt. Wioleta Wnuk realizuje misję profilaktyczną skierowaną do młodzieży, by to zmienić. Tym razem odwiedziła uczniów klasy 6 ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Karszewie. Podczas prelekcji dokładnie tłumaczyła czym, jest hejt i jak działania oprawców odbijają się na ich ofiarach. Powiedziała, że przemoc nie jest sposobem na rozwiązywanie konfliktów, i podała przykłady jak rozwiązywać konflikty, by nikt nie był poszkodowany oraz hejtowany.
Relacje pomiędzy młodzieżą w obecnych czasach w znacznej części przeniosły się do sieci. Dlatego kolejnym ważnym zagadnieniem poruszanym na spotkaniu była cyberprzemoc, sposoby jak sobie z nią radzić oraz gdzie szukać pomocy. Policjantka wytłumaczyła jakie konsekwencje prawne mogą spotkać małoletnich, gdy naruszą prawo.
Na koniec spotkania jak zawsze odbyła się żywiołowa dyskusja podczas podczas, której uczniowie opowiadali o swoich doświadczeniach związanych z hejtem lub przemocą. Młodzież miała za zadanie opracować kilka przykładów jak rozwiązać konflikt rówieśniczy bez stosowania przemocy.
sierż. szt. Patryk Domarecki