Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zabezpiecz swój rower przed kradzieżą

Data publikacji 18.07.2013

W okresie letnim otwoccy policjanci odnotowują liczne kradzieże rowerów. Aby zapobiec utracie „dwóch kółek” funkcjonariusze zachęcają do korzystania z darmowego znakowania rowerów i przypominają o zachowaniu ostrożności i zdrowego rozsądku.

Coraz więcej osób korzysta z roweru jako środka transportu. Niestety, wzrasta też liczba kradzieży rowerów. Niezabezpieczone jednoślady giną najczęściej spod sklepów, urzędów, stacji kolejowych, klatek schodowych oraz z terenów posesji. Czym droższy i nowszy jest model roweru, tym ryzyko kradzieży wzrasta .

Każdego roku w okresie wiosennym i letnim policjanci odbierają liczne zgłoszenia kradzieży rowerów. W wielu przypadkach osoba zawiadamiająca o kradzieży tłumaczy, że zostawiła go „na chwilę” przed sklepem, urzędem, przed własnym blokiem lub na dłużej na balkonie lub klatce schodowej. Niezabezpieczone rowery giną też spod szkół, a nawet z terenu własnych posesji. Powiedzenie „Okazja czyni złodzieja” w tym wypadku bardzo się potwierdza.

W każdym przypadku pozostawienia roweru, zwłaszcza nowego lub droższego, właściciel musi mieć świadomość, że nie wszyscy ludzie są uczciwi, a złodziej wykorzysta każde ułatwienie. Warto więc do zaparkowania roweru wybierać miejsca monitorowane, a sam pojazd wyposażyć nawet w kilka dodatkowych zabezpieczeń. Część z dostępnych do tego celu klamer czy linek, wykonana jest niestety z materiałów słabej jakości, które bez problemu daje się pokonać podstawowymi narzędziami. Dlatego przed zakupem odpowiedniego zabezpieczenia warto zasięgnąć rady bardziej doświadczonych znajomych lub opinii fachowca. Kradzież zabezpieczonego roweru trwa dłużej i naraża złodzieja na zatrzymanie na gorącym uczynku.

Wielu miłośników rowerów przechowuje swoje pojazdy w piwnicach. Niestety, w przypadku bloków samo zabezpieczenie wejścia do piwnic pozostawia zazwyczaj wiele do życzenia. Często do tego miejsca ma dostęp wiele osób, nawet niekoniecznie mieszkańców, a drzwi piwnic łatwo otworzyć każdym kluczem. Pomieszczenie, w którym zostawiamy nasz pojazd na dłużej warto wyposażyć w nowe atestowane zamki, a rower dodatkowo przypiąć. Dobrze też często sprawdzać nasze pomieszczenie oraz główne wejście do piwnic. Zasada zamykania i kontrolowania drzwi do piwnic powinna być przestrzegana przez wszystkich lokatorów.

Często przechowujemy też rowery na balkonach. Również w tym przypadku warto pamiętać o ich zabezpieczeniu i przypięciu np. do barierki. Jeżeli balkon znajduje się na najniższym lub najwyższym piętrze budynku lepiej zrezygnować z przechowywania na nim rowerów.

Dodatkowym sposobem, który zarówno może chronić przed kradzieżą, ale przede wszystkim pozwala na późniejszą identyfikację roweru jest jego oznakowanie. Rower z naniesionym na kilku częściach specjalnym numerem, z danymi właściciela, jest wprowadzony do bazy oznakowanych pojazdów. W przypadku utraty takiego roweru, cały pojazd, a nawet jego oznakowane części, jest poszukiwany na terenie całego kraju. Oznakowanie zwiększa więc szanse na jego odzyskanie.

Wszystkich mieszkańców powiatu, którzy chcą bezpłatnie oznakować swój rower otwoccy policjanci zapraszają do budynku Komendy Powiatowej Policji lub Komisariatów, po uprzednim umówieniu się telefonicznie.

Jedynym warunkiem, który jest wymagany przy oznakowaniu roweru jest dokument tożsamości oraz dokument potwierdzający własność roweru (karta gwarancyjna lub faktura zakupu, umowa kupna), w wypadku rowerów obiętych gwarancją należy skontaktować się wcześniej ze sprzedawcą, by ustalić czy znakowanie nie będzie sprzeczne z wartunkami gwarancji.

Policjanci prowadzą również grupowe akcje znakowania rowerów w szkołach, podczas festynów lub większych spotkań z mieszkańcami.

js

Powrót na górę strony