Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Sprawca wypadku w Parku Krajobrazowym nie uniknie odpowiedzialności

Data publikacji 09.05.2013

Niemal promil alkoholu w organizmie, miał kierujący skuterem mężczyzna, który uległ wczoraj wypadkowi na terenie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Trafił on do szpitala, lecz nie uniknie odpowiedzialności zarówno za jazdę pod wpływem alkoholu, jak i naruszenie zakazów obowiązujących w parkach krajobrazowych.

Po godzinie 13.00 oficer dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Otwocku, otrzymał informację o rannym kierowcy skutera, leżącym w lesie w pobliżu Celestynowa.

Funkcjonariusze, którzy jako pierwsi przybyli we wskazane miejsce odnaleźli na leśnym dukcie leżącego przy skuterze mężczyznę z licznymi obrażeniami. Wezwano pogotowiue ratunkowe, które przewiozło poszkodowanego do szpitala.

Z pierwszych policyjnych ustaleń wynika, że mężczyzna nie zapanował nad prowadzonym przez siebie skuterem, i na leśnej drodze wywrócił się. Funkcjonariusze, przeprowadzili także badanie, które wykazało, że kierujący pojazdem miał w swoim organizmie prawie promil alkoholu.

Mężczyzna nie uniknie odpowiedzialności za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu, a ponadto odpowie za naruszenie przepisów Ustawy o Ochronie Przyrody, które zostały przez niego złamane poprzez wjazd na teren Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, objętego ochroną Natura 2000.

Przypominamy, że jazda w lesie jest dozwolona tylko drogami publicznymi lub takimi, które są oznaczone, jako dostępne dla ruchu pojazdów silnikowych. Poza tymi drogami wjazd do lasu jest zakazany. Obowiązuje nas w tym przypadku ustawa o lasach.

Ten sam zapis ogranicza możliwość wjazdu do lasu także motorowerami, co oznacza, że gdy posiadamy np. mniejszy typ quada, który nie został zarejestrowany, jako samochód, również do zakazu musimy się zastosować.

Kodeks wykroczeń przewiduje karę grzywny za  wjazd, a nawet sam postój takiego pojazdu. Kara nie jest najniższa. Przykładowo kierowca quada może liczyć się z otrzymaniem kary nawet w wysokości 1000 zł. Jeżeli chcemy mieć pewność, czy droga, którą chcielibyśmy się poruszać, jest dostępna dla pojazdów silnikowych, skontaktujmy się z nadleśnictwem z naszego regionu.

Ponadto należy pamiętać, że:

Kto narusza zakazy obowiązujące w parkach narodowych, parkach krajobrazowych, obszarach chronionego krajobrazu, obszarach Natura 2000 – podlega karze aresztu albo grzywny. Jeżeli ponadto straż leśna stwierdzi zniszczenia terenu, po którym przejechaliśmy, będziemy zobowiązani do naprawienia szkód na swój koszt lub wpłaty 10 000 złotych na rzecz organizacji zajmującej się ochroną przyrody lub wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska.

 

js

Powrót na górę strony