Podsumowanie 2013 r. w otwockiej Policji.
W piątek 7 lutego w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Otwocku odbyła się coroczna odprawa, podsumowująca wyniki Komendy Powiatowej Policji w Otwocku osiągnięte w 2013 roku.
Na spotkanie poświęcone pracy funkcjonariuszy otwockiej Policji w roku 2013 Komendant Powiatowy Policji, mł. insp. Robert Kokoszka zaprosił m.in. Starostę Powiatu Otwockiego, Bogumiłę Więckowską, Prezydenta Miasta Otwocka, Zbigniewa Szczepaniaka, szefa Prokuratury Rejonowej w Otwocku, Jacka Gałązkę i Prokuratury Rejonowej w Garwolinie, Barbarę Sobotkę, Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Otwocku, Tomasza Dąbrowskiego, Komendanta Straży Miejskiej w Otwocku, Dariusza Sokoła i Komendanta Straży Miejskiej w Józefowie, Mirosława Kułaka, Nadleśniczego Nadleśnictwa Celestynów, Artura Dawidziuka, Przewodniczącego Komisji Bezpieczeństwa, Jarosława Kozłowskiego, przedstawicieli lokalnych władz samorządowych, a także kierowników komórek i jednostek organizacyjnych, Policjantów oraz pracowników komendy.
Po przywitaniu uczestników Komendant Powiatowy Policji, mł. insp. Robert Kokoszka, najpierw odniósł się do Priorytetów Komendanta Głównego Policji na lata 2013-2015 oraz Priorytetów Komendanta Stołecznego Policji, a następnie omówił efekty pracy policjantów pionu prewencji i ruchu drogowego, w tym:
· czas reakcji na zgłaszane interwencje, z uwzględnieniem danych dla obszaru miejskiego i wiejskiego,
· liczbę przeprowadzonych interwencji,
· liczbę policjantów skierowanych do służby patrolowej,
· zatrzymania „na gorącym uczynku”,
· zabezpieczenia imprez masowych,
· kształtowanie się przestępczości nieletnich
· oraz działania w zakresie prewencji kryminalnej.
Komendant poświęcił uwagę także debatom społecznym, które odbyły się w ubiegłym roku w Karczewie, Józefowie i Wiązownie.
W kolejnej części odprawy I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Otwocku nadkom. Andrzej Karpiński dokonał podsumowania wyników pracy pionu kryminalnego oraz przedstawił analizę zagrożenia przestępczością w latach 2011-2013 w 7 kategoriach, pod kątem dynamiki i wykrywalności; omówił zagadnienie poszukiwania osób, zarówno zaginionych, jak i ukrywających się przed organami ścigania, zwalczanie przestępczości narkotykowej oraz wyniki komórki zajmującej się walką z przestępczością gospodarczą i korupcją.
W trakcie spotkania Komendant Powiatowy Policji w Otwocku mł. insp. Robert Kokoszka podsumował również współpracę z samorządami i innymi służbami, m.in. wspólne akcje ratunkowe ze Strażą Pożarną, poszukiwania osób zaginionych, patrole i sprawdzanie tras komunikacyjnych ze Służbą Ochrony Kolei, patrole szkolne i interwencje ze Strażą Miejską zarówno z Otwocka jak i z Józefowa, wspólne przedsięwzięcia z Nadleśnictwem Celestynów. Komendant podziękował także samorządom za wsparcie finansowe, związane z zakupem nowych radiowozów, i rzeczowe – m.in. przekazanie sprzętu do badania trzeźwości. Mł. insp. Robert Kokoszka złożył podziękowania za współpracę Prokuraturom Rejonowym w Otwocku oraz w Garwolinie.
Podczas odprawy głos zabrali również zaproszeni goście. Swoje podziękowania za efekty pracy Policjantów wyraziła Starosta Powiatu Otwockiego Bogumiła Więckowska, która poruszyła także kwestię wparcia dla Policji. Słowa wdzięczności pod adresem otwockich Policjantów padły również ze strony Prezydenta Otwocka Zbigniewa Szczepaniaka, który odniósł się do wymienionych na wstępie priorytetów naszej formacji. Głos zabrali też Wójtowie i Burmistrzowie obecni na odprawie, którzy podziękowali Komendantowi za dotychczasową współpracę, zwracając jednocześnie uwagę na to, by nie likwidować posterunków, które znajdują się na terenach ich gmin. Komendant zapewnił gości, że jakiekolwiek decyzje o likwidacji posterunków nie zostaną podjęte bez uprzedniej konsultacji z władzami i mieszkańcami gmin.
kp/pg