Zabezpieczono 27 tysięcy prezerwatyw z nieznanym składem chemicznym
Policjanci z referatu do walki z przestępczością gospodarczą i korupcją z Otwocka, zabezpieczyli 9 tysięcy opakowań zawierających łącznie 27 tysięcy prezerwatyw. Z ustaleń śledczych wynika, że zostały one wyprodukowane na Dalekim Wschodzie, a na rynek krajowy trafiły pod marką znanego światowego producenta. Ich użycie nie daje gwarancji, nieznany jest także ich skład chemiczny zawarty w samej prezerwatywie, jak i w znajdującym się w nich środku zapachowym, nawilżającym i plemnikobójczym.
Od kilku tygodni policjanci z otwockiego zespołu do walki z przestępczością gospodarczą, zajmowali się sprawą związaną z ogromną liczbą podrobionych prezerwatyw, jakie zostały wprowadzone na polski rynek.
W wyniku podjętych przez policjantów działań, w tym przeszukań w kilkunastu hurtowniach, sklepach, czy stacjach paliw na terenie powiatu otwockiego oraz województwa łódzkiego, zabezpieczono 9 tysięcy opakowań z prezerwatywami, łącznie 27 tysięcy sztuk.
Z pierwszych ustaleń wynika, że środki antykoncepcyjne zostały wyprodukowane w jednym z krajów Dalekiego Wschodu, a na polski rynek mogły być już sprowadzane od 2012 roku. Wszystkie zabezpieczone opakowania występują pod nazwą znanej światowej marki, lecz nie mają z nią nic wspólnego. Materiał z którego zostały one wyprodukowane zdecydowanie różni się od oryginału. Ich użycie nie daje gwarancji producenta, nieznany jest ich także ich skład chemiczny zarówno zawarty w składzie prezerwatywy, jak i w zawartym w nich środku zapachowym, nawilżającym i plemnikobójczym.
Policjanci przestrzegają hurtowników, i ostrzegają klientów przed ich zakupem. Ponieważ podrobiony towar jest zabezpieczany i nie podlega w żadnym wypadku zwrotowi. Sprzedawcy kupując towar podrobiony, pochodzący często z przemytu narażają się często na ogromne straty materialne. Natomiast osoby, które zakupiły podrobione i o niesprawdzonym składzie chemicznym prezerwatywy narażają swoje zdrowie. Otwoccy policjanci w tej sprawie ściśle współpracują z przedstawicielami poszkodowanego brytyjskiego producenta.
Sprawa ma charakter rozwojowy, a funkcjonariusze nie wykluczają, że sprawa ta może mieć jeszcze szerszy zakres.
kom. Jarosław Sawicki
Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 2.11 MB)