Sztućce z kości słoniowej wprost z internetowej aukcji trafiły do Komendy
Oferując do sprzedaży sztućce z kości słoniowej, internauta naraził się na odpowiedzialność karną z Ustawy o Ochronie Przyrody. Dzięki działającemu przy Komendzie Stołecznej stanowisku zajmującemu się „wyłapywaniem” z sieci nielegalnych transakcji, policjanci z referatu do walki z przestępczością gospodarczą i korupcją z Otwocka, namierzyli 45- letniego oferenta i zabezpieczyli zabytkowe sztućce- przedmiot niedoszłej transakcji.
Policjanci z zespołu do walki z przestępczością gospodarczą i korupcją z Komendy Powiatowej Policji w Otwocku, otrzymali informację, że na jednym z portali internetowych mieszkaniec naszego powiatu zaoferował do sprzedaży sztućce częściowo wykonane z kości słoniowej, co jest sprzeczne z Ustawą o Ochronie Przyrody.
Przekazana do otwockich mundurowych informacja pochodziła z policyjnego stanowiska Komendy Stołecznej w Warszawie, zajmującego się sprawami związanymi z przestępczością wymierzoną w środowisko naturalne, ochronę gatunków zagrożonych i wpisanych w tzw. „Konwencję Waszyngtońską”.
Otwoccy policjanci szybko dotarli do internetowego oferenta. Sztućce z kości słoniowej zostały zabezpieczone, natomiast 45- letni mieszkaniec powiatu otwockiego najprawdopodobniej jeszcze w tym tygodniu usłyszy zarzuty z art. 128 Ustawy o Ochronie Przyrody.
Policjanci ponownie apelują i przestrzegają przed próbami łamania Ustawy. Poniżej zamieszczamy pełen tekst wymienionego artykułu prawnego z Ustawy o Ochronie Przyrody.
Art. 128. Kto:
1) bez zezwolenia lub wbrew jego warunkom albo bez świadectwa fitosanitarnego przewozi przez granicę państwa rośliny lub zwierzęta, o których mowa w art. 61 ust. 1, a także ich rozpoznawalne części i produkty pochodne,
2) narusza przepisy prawa Unii Europejskiej dotyczące ochrony gatunków dziko żyjących zwierząt i roślin w zakresie regulacji obrotu nimi poprzez:
a) nieprzedkładanie zgłoszenia importowego,
b) używanie okazów określonych gatunków w innym celu niż wskazany w zezwoleniu importowym,
c) korzystanie w sposób nieuprawniony ze zwolnień od nakazów przy dokonywaniu obrotu sztucznie rozmnożonymi
roślinami,
d) oferowanie zbycia lub nabycia, nabywanie lub pozyskiwanie, używanie lub wystawianie publicznie w celach
zarobkowych, zbywanie, przetrzymywanie lub przewożenie w celu zbycia okazów określonych gatunków roślin
lub zwierząt,
e) używanie zezwolenia albo świadectwa dla okazu innego niż ten, dla którego było ono wydane,
f) składanie wniosku o wydanie zezwolenia importowego, eksportowego, reeksportowego, lub świadectwa bez
poinformowania o wcześniejszym odrzuceniu wniosku
- podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
kom. Jarosław Sawicki
Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 11.86 MB)