Zagrożenie pożarowe w lasach!
Pożary są głównym i najniebezpieczniejszym zagrożeniem dla naszych lasów. Ogień rozprzestrzenia się błyskawicznie. Doszczętnie niszczy trwające wiele lat działania przyrody. W sercu Mazowieckiego Parku Krajobrazowego doszło do groźnego pożaru. Tylko dzięki błyskawicznej akcji ratowniczej ogień powstrzymano. W tej sprawie policjanci z posterunku we Celestynowie prowadzą postępowanie wobec 3 osób mogących mieć związek z tym pożarem.
Do groźnego pożaru doszło niemal w samym centrum Mazowieckiego Parku Krajobrazowego na terenie ścisłego rezerwatu przyrody „Bocianowskie gniazdo”. Tylko dzięki błyskawicznej akcji ratowniczej nie doszło do rozprzestrzenienia się ognia. Leśnicy z Nadleśnictwa Celestynów, oraz Straż Pożarna skutecznie przeprowadzili działania gaśnicze. W trakcie tej interwencji służby leśne poinformowały policjantów z Karczewa i z Celestynowa, że na terenie parku mogło dojść do celowego zaprószenia ognia. W pobliżu prowadzonej akcji ratowniczej leśnicy ujęli i przekazali policjantom 3 osoby.
Są to mieszkańcy powiatu otwockiego, obecnie policjanci z posterunku w Celestynowie ustalają ewentualny udział tych osób w zaprószeniu ognia.
Policjanci i leśnicy ponownie przypominają, że najczęstszą przyczyną pożarów lasów, to:
- nieostrożność osób dorosłych przy posługiwaniu się ogniem otwartym, w tym papierosy, zapałki,
- podpalenia, przy posługiwaniu się ogniem
- wady urządzeń i instalacji.
Podczas pożaru lasu wydzielają się toksyczne dymy oddziałujące negatywnie na środowisko. Po pożarze las – naturalne płuca ziemi odradza się przez dziesiątki lat. W okresie największego zagrożenia pożarowego, tj. od 1 kwietnia do 31 października, często wystarczy iskra, aby spłonęło kilka, kilkanaście czy kilkadziesiąt hektarów lasu. Ludzie odpowiadają za powstanie ponad 90% pożarów lasów.
Jeśli zauważysz pożar w lesie to:
- zawiadom o zaistniałej sytuacji straż pożarną (telefon 998 lub 112),
- oceń sytuację, jeżeli jest to zarzewie pożaru i zauważysz tlącą się pokrywę ściółkową, trawę, pojedyncze gałęzie na niewielkiej powierzchni (kilka m2), a także zboże lub ściernisko podejmij próbę jego ugaszenia, w tym celu wykorzystaj np.: gałęzie, koc, części ubioru, wodę (jeżeli jest dostępna), lub spróbuj przy pomocy łopaty odkryć wierzchnią warstwę ziemi by uniemożliwić rozprzestrzenianie się ognia,
- jeżeli jest to pożar niemożliwy do ugaszenia przy pomocy dostępnych ci środków sprawdź czy jesteś w bezpiecznym miejscu, jeśli nie – uciekaj! W przypadku rozprzestrzeniania się pożaru ewakuuj się w kierunku prostopadłym do kierunku wiatru. Jeśli znajdziesz się w strefie zadymienia pochyl się nisko (przy ziemi jest mniej dymu) oraz osłoń usta i nos chustką lub częściami odzieży,
- jeśli to możliwe udaj się na drogę dojazdową do lasu, oczekuj na jednostki straży pożarnej lub służbę leśną i wskaż im miejsce powstania pożaru.
kom. Jarosław Sawicki
Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 11.89 MB)