Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczny przejazd czyli „Szlaban na Ryzyko”

Data publikacji 07.08.2015

Policjanci z Otwocka już po raz kolejny przestąpili do działań w ramach ogólnopolskiej kampanii zainicjowanej przez Polskie Koleje Państwowe. Tym razem w ramach projektu: „Bezpieczny przejazd, czyli Szlaban na Ryzyko” uczestniczyli funkcjonariusze z wydziału ruchu drogowego oraz dzielnicowi.

 

Policjanci wydziału ruchu drogowego oraz dzielnicowi z otwockiej komendy włączyli się do realizacji działań mających na celu nadzór nad ruchem drogowym i pieszym w okolicach przejazdów kolejowych. Oprócz działań kontrolnych policjanci wspólnie z pracownikami PKP dzisiaj do godziny 12.00 w rejonie przejazdu kolejowego w Józefowie pomiędzy ul. Piłsudskiego i Sikorskiego oraz w Otwocku przy ulicy Majowej realizowali czynności w ramach kampanii „Bezpieczny przejazd, czyli Szlaban na Ryzyko”.

Pracownicy PKP oraz funkcjonariusze policji przestrzegali przed skutkami wypadków kolejowych spowodowanych przez kierowców nie przestrzegających przepisów drogowych. Funkcjonariusze Policji sprawdzali przede wszystkim przestrzeganie przepisów ruchu drogowego i pieszego w rejonie przejazdów kolejowych.

W ramach projektu, zarówno piesi, jak i kierujący otrzymywali przygotowane w ramach akcji ulotki, natomiast dla dzieci przygotowano zeszyty edukacyjne stworzone na potrzeby kampanii społecznej „Zatrzymaj się i żyj” których zadaniem jest kształtowanie u najmłodszych świadomości bezpiecznego przekraczania przejazdów kolejowo- drogowych.

Pamiętajmy, chwila nieuwagi, ignorowanie przepisów drogowych, wjazd na przejazd przy zamkniętych rogatkach oraz przechodzenie przez tory w miejscach do tego nie wyznaczonych nie tylko jest surowo zabronione, ale naraża na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia.

Wypadki z udziałem pociągu nie zajmują dominującej pozycji w statystyce zdarzeń na drogach, jednak charakteryzują się z reguły bardzo tragicznymi skutkami. Pociąg to masa rzędu kilkuset ton, a jego droga hamowania nawet przy niewielkich prędkościach jest kilkunastokrotnie dłuższa niż zwykłego samochodu. Wypadki na torach są przede wszystkim skutkiem niewłaściwego zachowania się kierowców samochodów i pieszych. Wielu można byłoby uniknąć, gdyby górę wzięła rozwaga i wyobraźnia.

 

kom. Jarosław Sawicki


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 6.65 MB)

Powrót na górę strony