Odpowiedzialność prawna dzieci i młodzieży
Mł.asp. Karolina Pardej z otwockiego zespołu ds. nieletnich po raz kolejny przeprowadziła zajęcia z młodzieżą kształcącą się w placówkach oświatowych na terenie powiatu otwockiego. Policjantka doskonale radzi sobie z każdym zagadnieniem dotyczącym nieletnich i ich odpowiedzialności prawnej za popełniane czyny karalne. Mł.asp. Karolina Pardej zawsze służy dzieciom i młodzieży radą, pomocą i często bywa wsparciem w trudnych chwilach. Ostatnio funkcjonariusza skorzystała z zaproszenia dyrekcji Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Zakręcie.
Odpowiedzialność prawna w świetle ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, zagrożenia związane z zażywaniem substancji psychoaktywnych oraz przestępstwa i zagrożenia w sieci młodych ludzi, były przedmiotem bardzo interesujących zajęć, przeprowadzonych w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Zakręcie przez mł.asp. Karolinę Pardej z zespołu do spraw nieletnich i patologii otwockiej komendy.
Uczniowie klas IV,V i VI szkoły podstawowej oraz gimnazjaliści klas I i II wysłuchali prelekcji, obejrzeli film pt. „ Dopalacze i narkotyki” i mieli okazję zadawać pytania funkcjonariuszce otwockiej komendy.
W prelekcji przypomniano, że dopalacze, stanowią preparaty zawierające w swym składzie substancje psychoaktywne, które zagrażają życiu i zdrowiu. Ich produkcja, sprzedaż i reklamowanie są w Polsce ustawowo zakazane.
Dlatego bardzo ważne jest uświadomienie młodym ludziom, że dopalacze to trucizna i zażywnie ich może wiązać się z poważnym ryzykiem. Apelujemy o reagowanie, jeśli w naszym towarzystwie ktoś zamierza zażyć te substancje i stanowczo odmawiajmy, gdy nas do tego namawia. Nie warto ryzykować własnego życia!
Mł.asp. Pardej nie tylko udzielała szczegółowych odpowiedzi ale również podawała przykłady niewłaściwych i nieodpowiednich zachowań dzieci i młodzieży, które niestety kończyły się sprawami w sądzie.
Nie zapominajmy, od ukończenia 13 roku życia ponosimy już odpowiedzialność prawną za nasze czyny. Ale i przed 13 rokiem życia o naszych zachowaniach nie zgodnych z prawem, czyli o demoralizacji, policja informuje sąd.
Funkcjonariuszka starała się przekazać młodzieży jak najwięcej ważnych wskazówek, wyjaśniając, jakich sytuacji należy w życiu codziennym unikać, aby nie stać się nieletnim sprawcą czynu karalnego.
sd