Wspólne świąteczne działania policji i funkcjonariuszy Straży Leśnej
W ostatnich dniach grudnia 2016r. mundurowi z otwockiej komendy razem z funkcjonariuszami Straży Leśnej Nadleśnictwa Celestynów pełnili służby na terenach leśnych. Wspólne patrole odbywają się pojazdami terenowymi należącymi do Straży Leśnej. Nasze działania mają przeciwdziałać zaśmiecaniu terenów leśnych, nadmiernej penetracji lasów, wskutek, której dochodzi do niszczenia runa leśnego, nielegalnej wycince drzew, kłusownictwu, a o tej porze roku funkcjonariusze patrolują lasy i drogi dojazdowe pod kątem zatrzymywania złodziei choinek i gałęzi drzew iglastych. Każda osoba dopuszczająca się takiej kradzieży, musi liczyć się z karą wysokiej grzywny.
Do zadań st. post. Łukasza Krześniaka, strażnika leśnego Marka Piętki i strażnika leśnego Kamila Radziszewskiego należy m. in. współpraca na rzecz poprawy bezpieczeństwa oraz zwalczania przestępstw i wykroczeń związanych z lasem. Mundurowi pilnują i dbają o to, by las nie był niszczony, a w przypadku zagrożenia działają chroniąc jego wyjątkowy charakter. Wspólne patrole są także świetną okazją do wymiany informacji i wzajemnych doświadczeń.
Nasza współpraca daje dziś duże możliwości kontrolowania, wykrywania i ścigania wszelkich przejawów wandalizmu, kradzieży i kłusownictwa. Podczas patroli funkcjonariusze zwracają również uwagę na nielegalne wysypiska śmieci, z którymi niestety mamy do czynienia na terenach leśnych. Policjanci kontrolują również kierujących pojazdami mechanicznymi, którzy łamiąc przepisy wjeżdżają samochodami do lasu.
Przed świętami patrole sprawdzają miejsca sprzedaży choinek pod kątem pozwolenia na handel, pochodzenia "świątecznych" drzewek, a przede wszystkim sprawdzenia czy zostały zakupione czy też nielegalnie wycięte.
Strażnicy leśni przypominają, że kradzież gałęzi jodłowych to nie tylko wykroczenie zagrożone wysoką grzywną, ale przede wszystkim czynnik wyrządzający ogromne straty w drzewostanie i środowisku przyrodniczym. Jodła, ogołocona z gałęzi, przez wiele lat choruje, a nawet usycha.
Wykroczenia typu szkodnictwo leśne, zaśmiecanie, nielegalny wyrąb drzewa czy nielegalny wjazd do lasu karane są wysokimi grzywnymi, nakładanymi przez funkcjonariuszy bądź przez sądy.
Warto pamiętać: sprzedawca żywych choinek musi posiadać odpowiednie dokumenty, potwierdzające legalność ich pochodzenia oraz zezwolenie na sprzedaż. Za nielegalną wycinkę drzewek grozi 500 złotych mandatu, a kiedy sprawa zakończy się w sądzie, grzywna może sięgnąć nawet 5 tys. złotych.
sd