Policjant przed służbą zatrzymał sprawcę usiłowania kradzieży
O tym, że policjant jest na służbie cały czas, pamiętał mł. asp. Jerzy Jątyka, funkcjonariusz Wydziału Ochrony Placówek Dyplomatycznych Komendy Stołecznej Policji. Mundurowy w czasie drogi do pracy, zatrzymał mężczyznę, podejrzewanego o usiłowanie kradzieży damskiego portfela wraz z zawartością. Do zdarzenia doszło w piątkowy poranek w pociągu relacji Warszawa-Otwock. 33-latek usłyszał już zarzut usiłowania zaboru mienia w postaci portfela z zawartością pieniędzy, dokumentów i kart płatniczych. Kodeks karny za ten czyn przewiduje karę pozbawienia wolności do lat 5.
Było wcześnie rano, kiedy mł. asp. Jerzy Jątyka podróżował do pracy pociągiem relacji Warszawa-Otwock. Tym samym składem jechała 26-letnia mieszkanka Otwocka. Kobieta z powodu wczesnej pory, zasnęła w pociągu. Na kolanach trzymała otwartą torebkę. W pewnym momencie, obudziło ją szarpnięcie za torebkę i widok szybko oddalającego się mężczyzny, który trzymał w dłoni jej portfel. 26-latka zaczęła krzyczeć i pobiegła za sprawcą kradzieży.
Krzyk kobiety zaniepokoił mł.asp. Jerzego Jątykę. Policjant podniósł się z miejsca i zaczął iść w kierunku wołającej o pomoc kobiety. 26-latka zdołała wyrwać 33-latkowi swój portfel, a następnie o zdarzeniu poinformowała idącego w kierunku niej funkcjonariusza. Mł. asp. Jerzy Jątyka bez chwili zawahania podbiegł w kierunku mężczyzny, który przypuszczalnie chciał już wysiąść z pociągu. Mundurowy zatrzymał sprawcę usiłowania kradzieży portfela i po przejechaniu z nim kilku stacji, przekazał go czekającemu już na stacji PKP Otwock patrolowi policji.
33-latek został osadzony w policyjnej celi. Badania alkomatem wykazały, że mężczyzna posiadał w organizmie ponad 1,5 promila alkoholu. Mieszkaniec Warszawy usłyszał już zarzut za usiłowanie zaboru mienia w postaci portfela z zawartością pieniędzy, dokumentów i kart płatniczych. 33-latek przyznał się do winy. Kodeks karny za ten czyn przewiduje karę pozbawienia wolności do lat 5.
Postawa jaką wykazał się mł.asp. Jerzy Jątyka zasługuje na nasze najwyższe uznanie.
sd