„Niech stanie się światłość” - odblaskowa zabawa terenowa w Otwocku
W ostatnią sobotę starego roku na terenie Parku Miejskiego w Otwocku obyła się zabawa terenowa pn. „Niech stanie się światłość” z odblaskami w roli głównej. Miała ona przypomnieć, jak ważne jest dbanie o własne bezpieczeństwo na drodze. Wciąż jeszcze o tej oczywistej zasadzie tak wielu z nas zapomina. Poprzez zabawę, naukę i eksperyment organizatorzy przekonywali, że noszenie odblasków nie jest przykrym obowiązkiem. Po zakończeniu, wszyscy uczestnicy wyruszyli do swoich domów nie tylko rozświetleni, ale także wyposażeni w wiedzę, w jaki sposób mądrze używać elementów odblaskowych.
-
Miejsce zbiórki - odblaskowa zabawa terenowa -
Szukamy ukrytych elementów odblaskowych -
Widoczni w świetle reflektorów radiowozu -
Pomiar odległości -
Rowerowe odblaski -
W świetle reflektorów samochodu, ale bez odblasków -
Rozświetlamy się -
Widać nas - jesteśmy bezpieczni -
Widać nas - jesteśmy bezpieczni -
Widać nas - jesteśmy bezpieczni -
Konkurs "Błyskotliwi" i oczywiście "świecące" nagrody -
Konkurs "Błyskotliwi" i oczywiście "świecące" nagrody
30 grudnia 2017 roku na terenie Parku Miejskiego w Otwocku została przeprowadzona odblaskowa zabawa terenowa pn. „Niech stanie się światłość” . Organizatorami tego plenerowego spotkania byli: „Rowerowy Otwock” oraz policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Otwocku. Do akcji włączyło się także Towarzystwo Przyjaciół Otwocka.
Tuż po godzinie 16.00, gdy zapadał już zmrok, uczestnicy zabawy wyposażeni w latarki ruszyli w teren. Mieli za zadanie odnaleźć ukryte w różnych miejscach elementy odblaskowe. Trudnym zadaniem okazało się samo poruszanie się i odnajdywanie odblasków. Wszyscy uczestnicy zabawy przekonali się, jak trudno jest zauważyć cokolwiek, gdy dookoła panują ciemności, a tym samym jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych.
Kolejnym punktem zabawy był eksperyment przygotowany przez otwockich mundurowych polegający na pokazaniu w reflektorach policyjnego radiowozu pieszego pozbawionego jakichkolwiek elementów odblaskowych, następnie z jednym maleńkim odblaskiem i w końcu w kamizelce odblaskowej. Wszyscy kibicowali wspólnemu pomiarowi odległości, z jakiej jest widoczny pieszy bez i z odblaskami. Jak się okazało policyjny wózek do pomiaru odległości świetnie sprawdził się i w tej roli.
Podsumowaniem przekazanej wiedzy był quiz pod hasłem „Błyskotliwi”. Dzieci, choć czasami wspierane przez swoich rodziców, doskonale poradziły sobie ze wszystkimi pytaniami. Nie zabrakło „świecących” nagród.
Uczestnicy zabawy wracali do swoich domów nie tylko rozświetleni, ale także wyposażeni w wiedzę, w jaki sposób mądrze używać elementów odblaskowych. Z całą pewnością nikt już nie będzie traktował noszenia odblasków, jako przykrego czy uciążliwego obowiązku.
aw