„Dzień Przedsiębiorczości” dla uczniów z klasy o profilu policyjno-wojskowym
Komenda Powiatowa Policji w Otwocku włączyła się w promocję i organizację praktyk dla uczniów szkół średnich, realizowanych w ramach „Dnia Przedsiębiorczości” – ogólnopolskiego programu edukacyjnego, który jest objęty honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z założenia tego programu, uczniowie z klasy o profilu policyjno-wojskowym z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych im. Stanisława Staszica w Otwocku, odbyli praktykę, podczas której poznali dokładnie otwocką komendę i zobaczyli czym zajmują się policjanci w poszczególnych pionach i komórkach organizacyjnych.
W Komendzie Powiatowej Policji w Otwocku, komisariatach i posterunkach, szkolne praktyki odbywało kilkunastu uczniów z klas policyjno-wojskowych otwockiego „Ekonomika”. Wśród nich była dwójka uczniów z klasy trzeciej. To właśnie dla nich - policjanci z otwockiej komendy przygotowali specjalne jednodniowe praktyki, które zbiegły się z organizacją „Dnia Przedsiębiorczości” znanego edukacyjnego programu, w ramach którego uczniom przybliża się konkretne zawody, a w tym przypadku był to zawód policjanta.
Wyróżnieni uczniowie nie wykluczali, że w przyszłości mogą zostać policjantami. Aby im jednak pokazać, jak wygląda praca i służba w Policji, sami mogli zobaczyć czym zajmują się stróże prawa i pracownicy Policji.
Na początku praktyki, uczniowie przyjrzeli się pracy dochodzeniowców, dowiedzieli się jak prowadzi się postępowania przygotowawcze i jakie czynności procesowe realizuje się w sprawach. O tym jak wygląda obieg dokumentacji, tłumaczyła uczennicy – asp. szt. Anna Grunwald z otwockiej dochodzeniówki. W tym czasie pracy wydziału wspomagającego przyglądał się drugi uczeń, który dowiedział się - jak wygląda rozliczanie mandatów karnych. O swojej pracy opowiedziała mu Agnieszka Tarczyńska, demonstrując i omawiając bloczek mandatowy, który policjant pobiera do służby patrolowej.
Uczniowie zwiedzili cała komendę, rozmawiali z policjantami i pracownikami, zobaczyli z jakich urządzeń i sprzętu korzystają policjanci w służbie.
W atelier zespołu techniki kryminalistycznej uczniów przyjął asp. Robert Łysik – technik kryminalistyki, który pokazał walizkę kryminalistyczną i środki służące do ujawniania śladów. Uczniowie zobaczyli tam, jak wykonuje się zdjęcia sygnalityczne oraz odciski linii papilarnych na specjalnym skanerze.
O tym z jakiego wyposażenia, urządzeń i pojazdów, korzystają policjanci z drogówki, opowiedział uczniom – st. asp. Mariusz Guba. Policjant zaprosił uczniów do garażu, w którym znajdują się policyjne motocykle i zreferował, w jaki sposób policjanci pełnią służbę na drogach powiatu otwockiego.
Podczas praktyki w komendzie, uczniowie spotkali się z Dominiką Żołądek z zespołu kadr i szkolenia, od której otrzymali poradniki dotyczące rekrutacji do służby w Policji.
W ramach „Dnia Przedsiębiorczości”, uczniowie zostali jeszcze zaproszeni do pomieszczenia stanowiska kierowania, gdzie zastępca oficera dyżurnego - st. asp. Arkadiusz Cyrta opowiedział jak wygląda przyjmowanie zgłoszeń i jak zarządza się pracą załóg patrolowych.
Uczniowie z „Ekonomika” byli bardzo zadowoleni, że mogli poznać nie tylko otwocką komendę, ale też policjantów i pracowników Policji. Dzięki praktykom jeszcze bardziej zrozumieli tą odpowiedzialną pracę i służbę.
Tak właśnie wyglądały policyjne praktyki w ramach „Dnia Przedsiębiorczości” - w Komendzie Powiatowej Policji w Otwocku.
dn