Zajęcia na temat „cyberprzemocy” w Szkole Podstawowej w Kołbieli
Cykl spotkań edukacyjnych, realizowanych przez policjantów z ogniwa do spraw nieletnich i patologii, zrealizowano dla uczniów z klas II gimnazjum, VI i VII w Szkole Podstawowej w Kołbieli. Każda grupa uczestników realizowała program dotyczący konkretnych treści z zakresu bezpieczeństwa. Podczas policyjnych prelekcji poruszono tematy związane z cyberprzemocą i odpowiedzialnością prawną nieletnich. Policjantka prowadząca zajęcia przestrzegała uczniów przed zagrożeniami w cyberprzestrzeni, zachęcając do korzystania z internetu w sposób właściwy i zgodny z prawem. Wiele uwagi podczas zajęć poświęcono „stalkingowi”, czyli nękaniu i ośmieszaniu na portalach i forach społecznościowych oraz odpowiedzialności karnej za takiej zachowania.
Policjanci z ogniwa do spraw nieletnich i patologii z otwockiej komendy, mieli okazję trzykrotnie spotykać się z uczniami Szkoły Podstawowej w Kołbieli. Spotkania były elementem cyklu edukacyjno-profilaktycznego, który zaplanowano do realizacji właśnie w tej szkole.
Podczas trzech dni zajęć spędzonych w kołbielskiej podstawówce, policjanci zajmujący się na co dzień problematyką nieletnich i profilaktyką szkolną, rozmawiali z uczniami o bezpieczeństwie w internecie i wyjaśniali jak wygląda odpowiedzialność nieletnich w świetle polskiego prawa. Zajęcia prowadziła mł. asp. Karolina Pardej.
Policjantka skupiła się, w swoich wykładach, na zagadnieniach związanych z cyberprzemocą i tym, w jaki sposób dochodzi do łamania prawa w internecie. Odniesieniem do przedstawianych treści był zachowania młodzieży, która czasami nieświadoma prawnej odpowiedzialności, mogła popełniać czyny karalne, związane między innymi ze „stalkingiem”.
Właśnie omawianemu zjawisku poświęcono wiele uwagi. Policjantka przestrzegała uczniów przed zakładaniem fikcyjnych kont i przed ośmieszaniem innych osób w sieci.
Uczniowie dowiedzieli się, jak wygląda postępowanie z nieletnim przed sądem i jakie środki karno-wychowawcze może stosować sędzia rodzinny.
Szkolna profilaktyka realizowana w Kołbieli miała na celu wzmóc uczniowską czujność i nauczyć zgodnego z prawem „surfowania” w internetowej sieci.
dn