Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zajęcia o cyberprzemocy dla uczniów z otwockiej „2”

Data publikacji 04.04.2018

Uczniowie z klas II i III gimnazjalnych, uczęszczający do Szkoły Podstawowej nr 2 w Otwocku wzięli udział w zajęciach dotyczących zagrożeń cyberprzemocą, które zorganizowała i prowadziła policjantka z ogniwa do spraw nieletnich i patologii. Podczas lekcji, uczniowie dowiedzieli się, na jakie zagrożenia w internecie należy zwracać szczególną uwagę oraz tego, jakich sytuacji należy się wystrzegać, aby nie stać się łatwym celem cyberprzestępców. Policjantka przestrzegała młodzież, przed przesyłaniem osobom nieznajomych zdjęć i filmów, a także informacji, które ktoś mógłby wykorzystać do popełnienia przestępstwa. Policyjne lekcje w otwockiej „2” prowadzono przez kilka dni.

Cyberprzestępczość, jest tematem wiodącym, szczególnie teraz, kiedy dostęp do internetu ma praktycznie każdy, czy młody czy też dorosły. Jednak to ta młodsza grupa użytkowników internetu, często nieświadomych swojego niewłaściwego surfowania w sieci, bywa najczęściej celem ataków cyberprzestępców, czy osób, którym sieć internetowa służy do popełniania czynów zabronionych. Aby temu przeciwdziałać, policjanci prowadzą szeroko zakrojoną edukację i profilaktykę, poprzez organizację spotkań i prowadzenie lekcji w szkołach.

Lekcje dotyczące zagrożeń internetowych, w Szkole Podstawowej nr 2 w Otwocku, prowadziła policjantka z ogniwa do spraw nieletnich i patologii, młodszy aspirant Karolina Pardej. Przez kilka kolejnych dni - policjantka odwiedzała otwocką „2”, edukując młodzież z klas II i III gimnazjum

Prelekcje, które prowadziła funkcjonariuszka, dotyczyły przede wszystkim zagrożeń, które mogą wyniknąć z tzw. znajomości internetowych, zawieranych poprzez komunikatory, portale i fora społecznościowe.

Policjantka kilkakrotnie akcentowała fakt, że nie można być pewnym prawdziwości intencji osoby poznanej w internecie. Karolina Pardej szczególną uwagę zwróciła na to, aby wystrzegać się przesyłania intymnych zdjęć oraz podawania danych, w tym adresu, które mogą być później wykorzystane przez przestępców.

Policjantka w czasie lekcji podała uczniom kilka przykładów takich właśnie internetowych zachowań, polegających na przesyłaniu wspomnianych zdjęć, które później wykorzystywano do szantażu nastolatków i wymuszaniu na nich kolejnych takich zachowań.

„Tacy przestępcy”, jak podkreślała Karolina Pardej, „jeżeli już mają czyjeś intymne zdjęcia, to grożąc ich upublicznieniem, mogą wymuszać inne nawet podobne zachowania”.

Na zakończenie zajęć z młodzieżą, policjantka zaapelowała o rozsądek i racjonalne korzystanie z sieci.

dn

Powrót na górę strony