„Cyberprzemoc” – zajęcia profilaktyczne dla uczniów z Celestynowa
Kolejna szkoła w powiecie otwockim zaprosiła na lekcje o bezpieczeństwie policyjnych profilaktyków, w ramach szkolnych zajęć o cyberprzemocy. W celestynowskiej szkoły podstawowej, policjantka z ogniwa do spraw nieletnich i patologii wspólnie z dzielnicowym z Posterunku Policji w Celestynowie, mieli przyjemność prowadzić lekcje o zagrożeniach w cyberprzestrzeni, dla uczniów z klas czwartych i piątych. Przestrogi i wskazówki, którymi z uczniami podzielili się mundurowi, miały za zadanie nauczyć młode pokolenie przezorności i rozsądku w korzystaniu z zasobów sieci. Policjanci wyjaśniali uczniom, co należy zrobić w sytuacji zagrożenia.
Policyjna profilaktyka dotarła do kolejnej szkoły w powiecie otwockim. O cyberzagrożeniach z młodzieżą rozmawiali: młodszy aspirant Karolina Pardej i dzielnicowy aspirant Grzegorz Kwas.
Przez dwa kolejne dni w celestynowskiej szkole podstawowej odbywały się zajęcia z policjantami. Podczas zajęć - mundurowi nie tylko podawali konkretne zagrożenia, jakie mogą pojawić się w sieci. Funkcjonariusze, przede wszystkim, przestrzegali i wskazywali, jak należy się zachowywać w internecie, aby nie zostać wykorzystanym przez internetowych przestępców.
Podczas lekcji uczniowie dzielili się własnymi spostrzeżeniami i pytali się policjantów, jak należy zachować się, kiedy w sieci próbuje z nimi nawiązać znajomość ktoś, kogo intencje mogą być podejrzane.
Mundurowi radzili uczniom, aby o wszelkich spostrzeżeniach związanych z zagrożeniami w internecie dzielić się ze swoimi rodzicami, nauczycielami, pedagogiem. Policjanci przestrzegali, aby nie podawać nikomu obcemu żadnych informacji: adresu, numerów telefonów, czy też jakichkolwiek ważnych danych, które przestępca może wykorzystać do włamania się na konto bankowe czy konto pocztowe.
Policjanci zalecali, aby z internetu korzystać w sposób mądry i unikać instalowania jakichkolwiek podejrzanych aplikacji, które jak podkreślali policjanci - mogą mieć nie tylko ukryte funkcje „szpiegowania”, ale mogą również oddziaływać na psychikę młodych ludzi i nakłaniać do wykonywania niebezpiecznych dla zdrowia, a nawet życia – zadań.
Policjanci zaplanowali już spotkania w kolejnych szkołach powiatu otwockiego. Policyjna profilaktyka jest realizowana w sposób ciągły, a wszelkie zgłoszenia ze szkół są brane od razu pod uwagę i uwzględniane przy tworzeniu harmonogramu spotkań edukacyjnych.
Policyjna działalność edukacyjno-profilaktyczna ma za zadania nauczać, jak należy się bezpiecznie zachowywać, w każdej dziedzinie życia.
dn