Otwoccy dzielnicowi odwiedzili banki, placówki i punkty kasowe, przekazując ulotki w ramach akcji: „Seniorze, nie daj się!”
Otwoccy dzielnicowi bardzo skutecznie wspomagają policyjną profilaktykę i jako policjanci pierwszego kontaktu, angażują się w przedsięwzięcia, które mają służyć bezpieczeństwu mieszkańców. Jedna z kampanii informacyjnych pt. „Seniorze, nie daj się!” jest z dużym poświęceniem realizowana przez policyjnych profilaktyków, którzy docierają do różnych podmiotów, aby zachęcić ich do promocji bezpieczeństwa. Profilaktykom pomagają właśnie dzielnicowi, którzy w swoich rejonach służbowych prowadzą działania promujące akcję dla seniorów. Aspirat sztabowy Aneta Kurant jako pełniąca funkcję dzielnicowego przekazała ostatnio ulotki promujące akcję pracownikom otwockich banków, placówek i punktów kasowych.
Aktywność policyjnych profilaktyków jest widoczna w całym powiecie otwockim. W promocji działań i akcji Policji na rzecz seniorów, uczestniczą również dzielnicowi, którzy podczas służby obchodowej wręczają ulotki seniorom, każdorazowo przypominając starszym ludziom o tym, aby ci zachowywali czujność i nie dali się oszukać przestępcom podszywającym się pod członków rodziny, a także policjantów i prokuratorów.
Oprócz indywidualnego przekazywania ulotek starszym ludziom, policjanci rozszerzają cały czas grono sympatyków akcji „Seniorze, nie daj się!”. Rozmawiają z przewoźnikami, przedstawicielami instytucji, a także banków, docierając z materiałami promocyjnymi do wszystkich możliwych miejsc, z których to usług na co dzień korzystają starsi ludzie.
W mieście Otwocku, między innymi we własnym rejonie służbowym, ulotki informacyjne ostrzegające seniorów przed zagrożeniami, przekazywała pracownikom sektora finansowego – aspirant sztabowy Aneta Kurant, realizująca na co dzień zadania dzielnicowego.
Policjantka przekazując ulotki, rozmawiała z bankowcami, aby ci zwracali uwagę na sytuacje, w których zachodziłoby podejrzenie, że starszy człowiek mógł być nagabywany przez przestępców do wypłaty pieniędzy.
Pomysł prowadzenia kampanii informacyjnej dla seniorów spotkał się z bardzo dobrym odbiorem.
„Seniorze, nie daj się!” – to właśnie apel do starszych ludzi, aby ci nie dali się oszukać.
Apelujemy do starszych osób, aby zachowali szczególną czujność i pamiętali, aby zawsze sprawdzić, czy telefoniczny rozmówca jest tym za kogo się podaje, szczególnie wtedy kiedy pada prośba o przekazanie pieniędzy.
Oszuści sprytnie podszywają się pod bliskich, a nawet policjantów. Warto też wiedzieć, że prawdziwi policjanci nie dzwonią do seniorów i nie proszą ich o przekazywanie pieniędzy, po to aby rozpracować grupę działającą np. metodą na wnuczka.
Każdą taką sytuację należy zgłosić do najbliższej jednostki Policji.
dn