Policjanci z prewencji wspólnie z leśnikami patrolowali teren Nadleśnictwa „Celestynów”
Przedświąteczne służby policjantów z wydziału prewencji otwockiej komendy zorganizowano wspólnie ze strażą leśną z Nadleśnictwa „Celestynów”. Działania miały na celu zapobieganie kradzieżom drzewek iglastych i dewastacjom drzewostanu na terenach objętych ochroną, szczególnie w rejonie obszaru chronionego „Natura 2000”. Patrol strażników leśnych i policjantów pełnił służbę między innymi w lasach przyległych do miasta Otwocka, a także na terenie gminy Karczew. Podczas działań nie stwierdzono żadnych wydarzeń, które wymagałyby interwencji służb. Policjanci przestrzegają przed wycinaniem i kradzieżami choinek z lasu.
Wspólne przedświąteczne służby prewencjuszy i strażników leśnych z Nadleśnictwa „Celestynów” to już tradycja.
Od kilku lat, w ostatnim tygodniu przed świętami Bożego Narodzenia, leśnicy i policjanci patrolują las, aby przeciwdziałać nielegalnej wycince choinek. Celem działań jest także ujawnianie innych zachowań związanych z naruszaniem prawa, między innymi zaśmiecaniem lasu oraz innych zjawisk przestępczych, które ujawnią wspólne patrole.
Podczas ostatniej takiej służby, policjanci wspólnie z leśnikami patrolowali między innymi otwockie i karczewskie lasy, szczególnie teren Mazowieckiego Parku Krajobrazowego i obszar chroniony „Natura 2000”.
Podczas działań mundurowi nie ujawnili zachowań związanych z naruszeniem prawa, jednak ich pojawienie się, bez wątpienia, dało do myślenia amatorom darmowych choinek.
O tym, że pójście z siekierą lub piłą do lasu, wycięcie drzewa czy też zabranie już powalonego, jest prawnie zabronione, mówią dokładnie przepisy prawa.
Polecamy lekturę przepisów, które mówią o tym, co grozi za kradzież choinki z lasu:
Art. 290 §1 Kodeksu Karnego:
Kto w celu przywłaszczenia dopuszcza się wyrębu drzewa w lesie, podlega odpowiedzialności jak za kradzież.
§ 2. W razie skazania za wyrąb drzewa albo za kradzież drzewa wyrąbanego lub powalonego, sąd orzeka na rzecz pokrzywdzonego nawiązkę w wysokości podwójnej wartości drzewa.
Art. 120 §1 Kodeksu Wykroczeń:
Kto w celu przywłaszczenia dopuszcza się wyrębu drzewa w lesie albo kradnie lub przywłaszcza sobie z lasu drzewo wyrąbane lub powalone, jeżeli wartość drzewa nie przekracza 500 złotych, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
§ 2. Usiłowanie oraz podżeganie i pomocnictwo są karalne.
§ 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 orzeka się nawiązkę w wysokości podwójnej wartości wyrąbanego, ukradzionego lub przywłaszczonego drzewa, a ponadto, jeżeli ukradzione lub przywłaszczone drzewo nie zostało odebrane, orzeka się obowiązek zapłaty jego równowartości.
Jak widać, przepisy mówią jasno, a kary są oczywiste i czytelne.
tekst: dn
zdjęcia: aw