Policjantki od profilaktyki z dzielnicowym na prelekcjach w Malcanowie
Trzy zaangażowane w profilaktykę społeczną funkcjonariuszki wzięły udział w zajęciach z uczniami Szkoły Podstawowej w Malcanowie, których główną tematyką było bezpieczeństwo w ruchu drogowym i cyberzagrożenia. Podczas prowadzonych lekcji policjantki posiłkowały się wieloma przykładami, w których nieletni znaleźli się w różnych trudnych sytuacjach, aby uświadomić uczniom z Malcanowa, że trzeba być nie tylko rozważnym, ale też czujnym i skoncentrowanym, nosić odblaski i przestrzegać przepisów ruchu drogowego, między innymi jeżdżąc rowerem. Zajęcia były wzbogacone filmami profilaktycznymi. Szkoła w Malcanowie często gości u siebie policjantów. Dziękujemy dyrekcji za możliwość przeprowadzenia zajęć edukacyjnych.
Współpraca ze szkołami, rozwijanie policyjnej profilaktyki, to zadania realizowane wspólnie przez policyjnych profilaktyków i dzielnicowych. Cel łączy ich zaangażowanie w nauczanie o bezpieczeństwie uczniów w każdej grupie wiekowej.
Policjanci zaangażowani na rzecz kształtowania właściwych postaw i uświadamiania młodego pokolenia, każdego tygodnia są obecni w przedszkolach i szkołach powiatu otwockiego. Wiele szkół odwiedzają kilkakrotnie w ciągu roku, co świadczy również o doskonałej współpracy z dyrekcją, nauczycielami oraz pedagogami.
W gminie Wiązowna, policjanci zawitali do Szkoły Podstawowej w Malcanowie, aby przeprowadzić tam edukacyjno-instruktażowe zajęcia o tym jak być bezpiecznym na drodze i w internecie.
Te dwa tematy, może i były różne, ale można powiedzieć, że łączyło je jedno, aby pokazać uczniom zagrożenia i wskazać właściwą ścieżkę postępowania.
Autorami oraz prelegentami tych zajęć o bezpieczeństwie były trzy policjantki, aspirant sztabowy Anna Wasilewicz i młodszy aspirant Karolina Pardej, zajmujące się profilaktyka społeczną oraz dzielnicowy wiązowskiej gminy aspirant Hanna Bronikowska.
Teoretyczny wykład był wzbogacony projekcją filmów profilaktycznych, które miały pobudzić wyobraźnię uczniów i uzmysłowić im, jakie niebezpieczeństwa mogą się pojawić nagle i niespodziewanie.
W części zajęć związanej z bezpieczeństwem w internecie, policjantki apelowały, aby być ostrożnym podczas nawiązywania internetowych znajomości i nie wolno podawać żadnych swoich danych, a w przypadku zagrożenia od razu powiadomić rodziców i szkołę.
Policyjne wskazówki w dużej mierze dotyczyły również właściwych zachować w ruchu drogowym. Policjantki zaapelowały do uczniów, aby ci zawsze po zmroku zakładali odblaski.
Uczniowie byli żywo zainteresowani policyjnymi zajęciami. Na zakończenie policjantki otrzymały serdeczne podziękowania za interesującą lekcję.
dn