Plaga nietrzeźwych kierowców, przekroczenia prędkości i zatrzymane prawa jazdy
Kierunek policyjnych działań zwykle nakreśla bieżący stan bezpieczeństwa i pojawiające się zagrożenia. W pracy otwockiej drogówki przyjęto taktykę skutecznego zwalczania przestępstw i wykroczeń drogowych. Aby było to efektywne, to w służbie muszą być wykorzystywane wyspecjalizowane do tego radiowozy oraz mierniki, aby walka ta przynosiła wymierne efekty. W ostatnim czasie na drogach powiatu otwockiego odnotowano znaczny wzrost liczby ujawnianych pijanych kierowców oraz tych, którzy niepomni naszych przestróg, przekraczają dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym. Dlatego też działania drogówki będą skierowane na eliminowanie z dróg tych, którzy nie szanują przepisów i ludzkiego życia.
Bezpieczeństwo w ruchu drogowym to niezwykle ważna kwestia. To jeden z najważniejszych priorytetów i celów, jakie postawili sobie policjanci z Otwocka, aby na drogach było jak najmniej zagrożeń. To jednak proces długofalowy, który wymaga mobilizacji policyjnych sił i prowadzenia takiej taktyki działań, aby systematycznie eliminować z ruchu drogowego tych kierowców, którzy swoim postępowaniem nie tylko naruszają przepisy prawa, ale zagrażają ludzkiemu zdrowiu i życiu.
Mówimy tutaj o pijanych kierowcach i tych, którzy w terenie zabudowanym, gdzie obowiązuje prędkość dozwolona do 50 km/h, swoją niekiedy szaleńczą jazdą, zagrażają pozostałym uczestnikom ruchu drogowego.
A tych kierowców, jak pokazują statystyki prowadzone przez otwocką drogówkę, jest coraz więcej. Podobnie jak kierowców, którzy za kierownicę wsiadają po alkoholu.
W samym tylko miesiącu lipcu policjanci z otwockiej drogówki ujawnili podczas prowadzonych kontroli 37 pijanych kierowców oraz 40, którzy stracili na trzy miesiące prawo jazdy, za przekroczenie dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h.
Codziennie na powiatowe drogi wyjeżdżają nieoznakowane radiowozy z wideorejestratorami oraz załogi wyposażone w alkonsensory i mierniki prędkości. Urządzenia, które jak pokazują statystyki, pracują skutecznie cały czas.
Ta ciągła walka z bezmyślnością i brawurą to praca u podstaw przez kolejne lata. Sił jednak policjantom nie brakuje. Dla nas funkcjonariuszy ważne jest, aby Ci którzy korzystają z dróg mieli świadomość, że lekceważenie przepisów ruchu drogowego można skończyć się skutkiem tragicznym.
Rozpędzone, jadące z nadmierną prędkością auto może nie wyhamować i nie zatrzymać się w porę. Podobnie jest z reakcją kierowcy. Wiadomym jest, że percepcja, pole widzenia i reakcje pijanego kierowcy są inne niż w przypadku trzeźwego. Ta nonszalancja i myślenie typu: „a co się stanie”, „a co mi zrobią”, „kto mnie zatrzyma” to odzwierciedlenie ludzkiego egoizmu i pogardy dla ludzi, ich życia i zdrowia.
Dlatego działania otwockiej drogówki będą szczególnie teraz nacechowane wyjątkową stanowczością, w stosunku do tych, którzy prawa nie uznają, bądź uważają, że jazda po alkoholu to nic zdrożnego, a przekraczanie prędkości dozwolonej to coś normalnego.
Z takim egoistycznym podejściem, takich właśnie kierujących, będą dalej walczyć policjanci drogówki. Liczby mówią same za siebie, porównując pierwsze półrocze 2020 roku z takim samym okresem roku 2019, mamy znaczny wzrost liczby pijanych kierowców i rowerzystów, i tak, do końca czerwca tego roku, w wyniku działań wyłącznie otwockiej drogówki:
- ujawniono o 72 więcej kierowców, którzy byli w stanie nietrzeźwości, mając powyżej 0,5 promila, (65 w I półroczu 2019, 137 w I półroczu 2020),
- ujawniono o 28 więcej kierowców, którzy byli w stanie po użyciu alkoholu, mając poniżej 0,5 promila, (14 w I półroczu 2019, 42 w I półroczu 2020),
- 403 kierowców więcej straciło na 3 miesiące prawo jazdy za przekroczenie dozwolonej prędkości o co najmniej 50 km/h więcej w terenie zabudowanym, (283 w I półroczu 2019, 686 w I półroczu 2020),
- ujawniono o 96 więcej rowerzystów, którzy byli w stanie nietrzeźwości, mając powyżej 0,5 promila, (94 w I półroczu 2019, 190 w I półroczu 2020),
W całym powiecie otwockim, w tym roku, policjanci wszczęli 148 postępowań dotyczących nietrzeźwych kierujących, natomiast w tym samym okresie ubiegłego roku było ich 83. Kierujący po alkoholu, a bywali i tacy co po narkotykach, swoim zachowaniem na drodze i ucieczkami przed policyjnymi kontrolami stwarzali dodatkowo zagrożenia, a przy tym narażając się na kolejną odpowiedzialność karną. Przypomnimy kilka z nich:
- w maju, policjanci z otwockiej drogówki nieoznakowanym radiowozem z wideorejestratorem ścigali kierowcę volkswagena, który pędził w kierunku Celestynowa z prędkością dochodzaca do 180 km/h. Mężczyzna nie miał szans na ucieczkę. Po kilkukilometrowym pościgu został zatrzymany i obezwładniony. Był trzeźwy, jednak analizator śliny wykazał, że miał w organizmie substancje świadczące o zażyciu marihuany. Zabezpieczono przy nim porcję narkotyku. Stracił prawo jazdy i usłyszał zarzut niezatrzymania się do kontroli oraz posiadania środków odurzających.
- w czerwcu tego roku policjanci z otwockiej drogówki błyskawicznie zareagowali i ruszyli w pościg za crossowym motocyklem, po tym jak kierujący zignorował policyjne sygnały do zatrzymania się. Po niespełna kilometrowym pościgu, stracił panowanie nad jednośladem i wjechał do przydrożnego rowu. Okazało się, że był nietrzeźwy, nie miał prawa jazdy, bo stracił je wcześniej za przekroczenie dozwolonej prędkości, a do tego posiadał przy sobie porcję marihuany. 30-letni mieszkaniec powiatu otwockiego usłyszał trzy zarzuty karne: niezatrzymania się do kontroli, jazdy w stanie nietrzeźwości oraz posiadania narkotyków.
- też w miesiącu czerwcu miał miejsce kolejny przykład błyskawicznej reakcji na łamanie prawa, tym razem w wydaniu prewencyjnym. Policjanci z zespołu wywiadowczo-interwencyjnego brali udział w pościgu, najpierw samochodowym, a później pieszym, za nietrzeźwym 51-letnim kierowcą, który najpierw wymusił pierwszeństwo przed oznakowanym radiowozem, a później nie zważając na sygnały do zatrzymania się, uciekał przed kontrolą. Na nic zdały się próby ucieczki i przeskakiwania przez ogrodzenie. Po dwustumetrowej pogoni został obezwładniony i zatrzymany. Usłyszał następnie zarzuty karne.
Może plaga to mocne słowo, ale pasuje tu idealnie. Te liczby i podane przykłady odzwierciedlają fakt, że w powiecie otwockim jest na drogach wiele patologii, z którym policjanci będą podejmować walkę i dążyć do eliminowania z dróg „piratów” i „pijaków” za kierownicą.
Pamiętajmy, że raz stracone zdrowie ciężko jest odzyskać, a życia nikt drugiego nie dostanie. Dlatego apelujemy kolejny raz o to, aby w świadomości kierujących wykształcił się stały pogląd, że jazda zgodna z przepisami, to jazda bezpieczna.
nadkom. Daniel Niezdropa